MUZEUM ZOFII KOSSAK-SZATKOWSKIEJ

 

 

 

 

 

 


Foto; Dominik Dubiel                                           www.muzeumkossak.pl
                                                        

Przed 22 laty, wraz z innymi 13 dziełami sztuki, zniknął z Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. Odnaleziony po latach w Bydgoszczy autoportret Wojciecha Kossaka, we wtorek 28 lipca 2015 wrócił do prawowitego właściciela.

Na ten moment muzealnicy z Górek Wielkich czekali 22 lata. Obraz jest lekko uszkodzony, ktoś wyciął go z ramy - być może złodziej. Autoportret Wojciecha Kossaka, namalowany w 1924 roku, został skradziony w czerwcu 1993 r. z muzeum w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. Choć od kradzieży minęło wiele lat, to przedstawiciele muzeum nie tracili nadziei na odzyskanie dzieła. - Został skradziony w grupie 13 obrazów. Z tej grupy pięć obrazów już się odnalazło i autoportret jest szóstym obrazem, który się odnalazł – opowiada Diana Pieczonka-Giec z Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich.

Niedawno na jednym z warszawskich bazarów wypatrzył go koneser dzieł sztuki z Bydgoszczy. Obraz, wart 50 tys. zł, kupił za kilka tysięcy. Nabywca obrazu o ocenę dzieła zwrócił się do jednego z bydgoskich konserwatorów dzieł sztuki. Ten o cennym znalezisku zawiadomił policję. - Zgłosił się biegły rzeczoznawca, który poinformował, że mężczyzna, który przyniósł do niego obraz, jest w posiadaniu najprawdopodobniej skradzionego 22 lata temu autoportretu Wojciecha Kossaka - przypomina nadkom. Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Radości z odzyskanego obrazu nie kryli także bydgoscy muzealnicy, bo przez ponad miesiąc obraz był zdeponowany w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Takie cudem odzyskane dzieła sztuki nie zdarzają się często. - Bardzo się cieszymy, bo mieliśmy do czynienia z bardzo ładną pracą malarską Wojciecha Kossaka i przez kilka tygodni mogliśmy i obserwować, oglądać, napawać się warsztatem artysty, ale też zabezpieczyć i czekać na odbiór właścicieli – przyznaje Monika Kosteczka-Grajek z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Po 22 latach obraz wreszcie powróci na swoje miejsce w muzeum w Górkach Wielkich.

Autor: Iwona Komisarek – bydgoszcz.tvp.pl

 

 

ANNA BUGNON - ROSSET (zd. SZATKOWSKA) – urodziła się 15 marca 1928 roku w Cieszynie, zmarła 27 lutego 2015 roku w Szwajcarii. Była córką znanej pisarki – Zofii Kossak i jej drugiego męża Zygmunta Szatkowskiego. Dzieciństwo spędziła w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. W okresie II wojny światowej wraz z matką i bratem Witoldem zamieszkali w Warszawie. Jako sanitariuszka kompanii „Ewa Maria” batalionu „Gustaw” uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem „Anka”.  W 1945 roku wraz z matką wyemigrowała do Anglii. W 1946 roku rozpoczęła studia w Irlandii, które ukończyła we Fryburgu w Szwajcarii. W 1951 wyszła za mąż za Jean – Marie Rosset. Po tragicznej śmierci męża (1960) przez długi czas samotnie wychowywała czworo dzieci (Marie- Anne, Jana, Michela, Franciszka), pracując jednocześnie jako nauczycielka. W 1971 powtórnie wyszła za  mąż za Jeana Bugnon. Wielokrotnie odwiedzała Górki Wielkie, gdzie po powrocie z emigracji osiedlili się jej rodzice. Bardzo mocno angażowała się w działania podtrzymujące pamięć o życiu i twórczości jej matki. Była inicjatorką utworzenia Fundacji im. Zofii Kossak, utrzymywała stały kontakt z Muzeum pisarki, chętnie odwiedzała szkoły, którym patronowała jej matka. W 2006 roku ukazała się książka jej autorstwa pt. Był dom.., w której zawarła swoje wspomnienia z okresu dzieciństwa i czasów okupacji. Dedykowała ją swoim wnukom, by lepiej poznały i pokochały polską część swojej historii.

 

   IV ARTYSTYCZNE LATO U KOSSAKÓW 2011 

         

           

       

         

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ